Dunlop
SP Sport 9000

zvětšit
Zajistěte si náskok

Charekteristika:
Pneumatika s převratnou konstrukcí dezénu a vysokým obsahem materiálu silica pro sportovní a komforní jízdu za nejvyšších rychlostí.
  • Promyšlená kombinace nestejnoměrně se opakujících segmentů bloků dezénu výrazně snižuje hlučnost.
  • Ze středu vybíhající vějířkovité kanálky, které vytlačují vodu jako lopatky turbíny.
  • Vysoké množství mat. silica zvyšuje přilnavost a snižuje valivý odpor.
  • Ojediněle tvarované drážky zvyšují styčnou plochu.
  • El. vodivý pás odvádí statickou elektřinu.


Řešení vývoje SP 9000

Při testování cca 70 různých typů dezénů, které byly na objednávku vymodelovány, bylo zjištěno, že lepších výsledků při měření hlučnosti dosahovaly dezény bez rovných obvodových drážek - tedy s vějířkovými kanálky vybíhajícími ze středu dezénu k okrajům. Promyšlenou kombinací segmentů v blocích dezénu, které se nestejnoměrně opakují, pak došlo k podstatnému snížení hladiny hluku v oblasti kritických frekvencí 1000Hz.
Velkou výhodou uspořádání tohoto vzorku je rovněž to, že ze středu dezénu vybíhající kanálky vytlačují vodu ze stopy do stran tak, jako by ji vytalčovaly lopatky oběžného kola turbíny. Zcela ojedinělým tvarováním drážek bylo dosaženo zvýšení styčné plochy v ramenní oblasti o 10 % a v korunní oblasti běhounu o 3 %, což výrazně zlepšilo přilnavost a manévrovatelnost.
Pro snížení valivého odporu bylo použito vyjímečně vysoké množství směsi Silica ve vrchni vrstvě běhounu, která optimalizuje přilnavost za mokra a zároveň zajišťuje snížení valivého odporu. Její nezanedbatelnou vlastností je i vyšší odolnost vůči oděru proti běžné směsi plněné sazemi a tím i vyšší životnost.
Negativní vlastností směsi Silica je však malá vodivost a proto tvorba statické elektřiny. Její odvod z povrchu pneu byl vyřešen patentovým systémem Base Pen, což je vlastně několik milimetrů široký integrovaný obvodový pásek vyvedený z vnitřní vrstvy běhounu na povrch pneu.
Hlavní hluboké zaoblené dezénové drážky přenášejí rovněž lépe boční síly potřebné k vyšší manévrovatelnosti než rovné obvodové drážky u SP 8000. Kromě toho bylo u SP 9000 využito tříradiální kontury běhounu, která poskytuje stejnoměrnější hloubku dezénu v ramenní i centrální oblasti běhounu a zvyšuje tím jeho odolnost proti nepravidelnému opotřebení. Patková část byla vyztužena páskem z pevnějšího a lehčího kevlarového vlákna, což také přispělo ke snížení celkové hmotnosti pneu.

Zlepšení vlastností SP 9000 proti SP 8000
- o 5 % zvýšená odolnost proti vzniku aquaplaningu v přímém směru a o 25 % v bočním směru
- o 10 % příznivější valivý odpor
- o 15 % lepší vlastnosti při brzdění s ABS
- o 15 % lepší manévrovatelnost za sucha i mokra
- o 15 % vyšší životnost
- o 1,5 dBA nižší hlučnost


všechny dezény Dunlop
hlavní stránka